Wielka siódemka nagrody Nike 2014

Cztery powieści, dwa tomiki wierszy i autobiografia znalazły się w finałowej siódemce książek nominowanych do literackiej nagrody Nike. Laureata poznamy 5 października.

 

Powieści

Brygida Helbig „Niebko” (W.A.B., Warszawa)

Ignacy Karpowicz „ości” (Wydawnictwo Literackie, Kraków) 

Jerzy Pilch „Wiele demonów” (Wielka Litera, Warszawa)

Patrycja Pustkowiak „Nocne zwierzęta” (W.A.B., Warszawa)

 

Tomy poetyckie

Szymon Słomczyński „Nadjeżdża” (Biuro Literackie, Wrocław)

Marcin Świetlicki „Jeden” (EMG, Kraków)

 

Autobiografia

Karol Modzelewski „Zajedźmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca” (Iskry, Warszawa)

 

Źródło

 

Nagroda Literacka Nike – polska nagroda literacka za książkę roku przyznawana od 1997 przez fundację tejże nagrody; celem nagrody jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści; wysokość nagrody wynosi 100 000 złotych.

Konkurs obejmuje tylko autorów żyjących. Nagrody nie można podzielić lub nie przyznać; w konkursie nie mogą brać udziału opracowania lub prace zbiorowe. Laureat nagrody wyłaniany jest w trójetapowym konkursie, który trwa od maja do października. Pierwszy etap to przyznanie przez jury 20 nominacji, następnie wybór siedmiu finalistów i z tej grupy wyłaniany jest zwycięzca. Wyboru laureata NIKE dokonuje jury na posiedzeniu w dniu wręczenia nagrody, w pierwszą niedzielę października.

Autor nagrodzonej książki otrzymuje statuetkę Nike zaprojektowaną przez Gustawa Zemłę oraz nagrodę pieniężną. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

 
 

Katagoria: Nagroda Literacka Nike
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 483  razy.