Nagroda Literacka Nike 2016 – laureatką Bronka Nowicka

2 października 2016 w czasie gali w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Jury Tomasz Fiałkowski ogłosił nazwisko laureata (i zdobywcy statuetki oraz czeku na 100 tys. zł). Spośród 7 książek (w tym 4 autorek, 3 debiutantów) – wybrano debiutancki tom krótkich próz poetyckich „Nakarmić kamień” Bronki Nowickiej.

 

Jeżeli wśród siedmiu książek finalistek nagrody Nike są aż trzy debiuty – znaczy to chyba, że nasza literatura ma się nieźle, że wciąż pojawiają się w niej nowe nazwiska i nowe, intrygujące zjawiska. Rok poprzedni był rokiem świetnych powieści – rok obecny nazwałbym rokiem różnorodności[…].

Literatura nie jest konkursem piękności, ale reguły tej nagrody są nieubłagane – wybrać trzeba było. Po długiej, merytorycznej, ale i gorącej chwilami dyskusji wybraliśmy jeden z debiutów. Książkę reprezentującą trudny i niezbyt często u nas uprawiany gatunek (ostatnio jakby częściej).

44 zdyscyplinowane językowo, ostre jak cięcie noża prozy poetyckie tworzą równie zdyscyplinowaną kompozycję. Układają się w opowieść o wchodzeniu dziecka – dziewczynki – w świat ludzi i rzeczy. O poznawaniu granic między rozmaitymi sposobami istnienia i próbach ich przekroczenia. O emocjach i cielesności, o doświadczeniu cudzej śmierci […].

Tegoroczną Nagrodę Literacką „Nike” otrzymuje Bronka Nowicka za tom „Nakarmić kamień”.

Fragmenty laudacji przewodniczącego Jury Tomasza Fiałkowskiego.

Źródło

 

 

Bronka Nowicka, właśc. Bronisława Nowicka (ur. 17 listopada 1974 w Radomsku) – polska reżyserka teatralna i telewizyjna oraz poetka.

Absolwentka PWSFTViT w Łodzi oraz ASP w Krakowie. Jej etiuda filmowa Tristis (2001) była nagradzana na międzynarodowych festiwalach szkół filmowych. Nakręciła takze etiudy: Odbicia (2000), Dzieci (2000), Film o Piotrze Nowaku (2001) Pędzę, pędzę (2002) i Mantra (2004). Reżyserowała spektakle teatralne w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatrze Studio w Warszawie i Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. W telewizji TVN reżyserowała program Superniania. Jej debiutancka książka poetycka Nakarmić kamień została nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”, a 2 października zdobyła Nagrodę Nike 2016. Otrzymała również III nagrodę w XII Ogólnopolskim Kokursie Literackim „Złoty Środek Poezji” 2016 na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2015.

 
 

Katagoria: Nagroda Literacka Nike
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 16633  razy.