Bydgoski Trójkąt Literacki 2015. Fantastycznie!

Pokazy filmów, wykłady, spotkania z autorami – we wtorek rozpocznie się Bydgoski Trójkąt Literacki 2015. Jego hasło przewodnie brzmi: „Fantastycznie!”.

– Chcemy uwolnić fantastykę naukową od blichtru łatwej, popowej rozrywki, pokazać, że może to być literatura poważna – mówi Michał Tabaczyński z Miejskiego Centrum Kultury, organizator festiwalu, w który w tym roku zaangażował się też bydgoski klub fantastyki „Pulsar”.

 

Źródło

 

Fantastyka spowszedniała. Pełno jej wszędzie, na wielu płaszczyznach wrażliwości ogłusza nas i oślepia, pozbawia zachwytu nad cudownością. Na szczęście obraz ten nie jest do końca prawdziwy. W garażach, piwnicach, prywatnych laboratoriach – wyobraźnia osiąga swą masę krytyczną, mści się za nieustannie jej wyrządzane krzywdy. Inna fantastyka? A może fantastyka naprawdę? Bydgoski Trójkąt Literacki prezentuje zupełnie odmienne spojrzenie na tę konwencję kulturową. To ponowne przełamanie schematu. Schematu stworzonego tym razem przez samych fanów i twórców. To nowa próba dyskursu ze światem i człowiekiem. To wejście na ścieżkę nieznanej metafizyki.

 

Spotkanie z Markiem Oramusem

Marek Oramus to postać legendarna. Zmieniał oblicze polskiej SF na początku lat osiemdziesiątych, a jego odarte z hipokryzji spojrzenie na rzeczywistość kształtowało postawy innych pisarzy oraz całego fandomu. Wytyczył nowe kierunki rozwoju fantastyce socjologicznej w karkołomny sposób łącząc najbardziej ważkie kwestie ontologiczne z obserwacją i analizą mechanizmów społecznych, szczególnie tych funkcjonujących w zbiorowiskach zniewolonych. O jego mistrzostwie świadczy rzadko spotykana umiejętność mówienia o sprawach wielkich z dystansem, poczuciem humoru, czy nawet… kpiną. Weteran wojen cenzuralnych, a także niezrównany popularyzator fantastyki, czemu dawał wyraz w swoich felietonach umieszczanych na łamach „Młodego Technika”, „Feniksa” i „Nowej Fantastyki”. Marek Oramus przeszedł do historii literatury dzięki książkom: „Senni zwycięzcy”, „Arsenał”, „Dzień drogi do Meorii”, „Hieny cmentarne”. Nie przestaje intrygować czytelników. Jego najnowsza powieść „Trzeci najazd Marsjan” to nie tylko konwersacja z mistrzami (Wells, Orwell, Szulkin, Strugaccy), ale także nowe spojrzenie na społeczeństwo. Nowe spojrzenie na nas. Bo te książki zawsze są o nas…

 

Sobota 13.06.2015 o 18:00 STReFA, ul. Przyrzecze (Wyspa Młyńska)

 

trojkat-literacki-bydgoszcz-2015

Źródło

 

 

 
 

Katagoria: Wydarzenia literackie
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 625  razy.