Podgórnik, Tulli, Sworzeń, Porębski laureatami

 Nagrody Literackiej Gdynia 2012.

Ogłoszono kolejnych laureatów Nagrody Literackiej Gdynia. Krótko ujmując: Podgórnik, Tulli, Sworzeń, Porębski. A jeszcze krócej: „wybitni indywidualiści”. To słowa jednego z jurorów. Nazwiska wyróżnionych poznaliśmy podczas sobotniej Gali Finałowej, która była tradycyjnym zwieńczeniem Dni Nagrody Literackiej Gdynia.

Już po raz siódmy Kapituła przyznała literackie laury w kategoriach poezji, prozy i eseju w postaci Gdyńskich Kostek Literackich (statuetek) oraz 50 000 złotych. Ponadto wręczono, przyznawaną nieregularnie specjalną „Nagrodę Osobną” (10 000 złotych).

Przewodniczący Kapituły prof. Piotr Śliwiński podkreśla, że „Gdynia” została przyznana za literaturę najwyższej próby. – Tegoroczni laureaci to wybitni indywidualiści, którzy bardzo dużo wymagają do siebie i czytelników. Proza –  („Włoskie szpilki” Magdaleny Tulli) – z pozoru prosta, oparta na przeżyciach rodzinnych, przede wszystkim  jest – prozą, sztuką, ciągiem dalszym fascynującego dorobku. Trzeba ją czytać z równą uwagą jak poprzednie książki autorki.  Poezja („Rezydencja surykatek” – Marta Podgórnik) – wyrazista, ostra, zaczepna, dramatyczna – przenika do głębi najważniejszych ludzkich spraw. Jest głosem niebywałej wrażliwości, głosem wśród głosów, lecz na wskroś własnym, rozpoznawalnym, przejmującym. A esej (Opis krainy Gog – Marian Sworzeń)? Czysta radość czytania książki zrodzonej z radości obcowania z wielkim pisarstwem, wielkim pisarzem, podążania za nim, sycenia ciekawości, przyjemności opowiadania.

Laureaci:

Proza

Włoskie szpilki Magdalena Tulli

Magdalena Tulli (ur. 20 października 1955 w Warszawie) – polska pisarka i tłumaczka. W roku 1995 otrzymała Nagrodę im. Kościelskich, później była także trzykrotnie nominowana do finału nagrody NIKE. Jej książki były tłumaczone na angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, chorwacki, słoweński, czeski, węgierski, włoski, szwedzki i łotewski. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2007 roku otrzymała nagrodę specjalną – wyróżnienie Nagrody Literackiej Gdynia. W 2012 roku otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia oraz Nagrodę Literacką Gryfia za Włoskie szpilki. Uzasadniając werdykt, przewodnicząca jury nagrody Gryfia Inga Iwasiów powiedziała: Przyznajemy Gryfię Magdalenie Tulli, ponieważ „Włoskie szpilki” bolą. Ból, który doznaje ich bohaterka, 10-letnia dziewczynka uwalnia coś w nas czytelniczkach i czytelnikach. Plamy zapomnianych, zepchniętych na dno pamięci chwil z dzieciństwa, gdy nie udawało nam się gładko wypełniać zadań stawianych przez świat. Ich najpierw odczuciu, a potem zabliźnianiu pomóc może ta najlepsza literatura W tym samym roku, Włoskie szpilki znalazły się również w gronie utworów nominowanych do Nagrody Literackiej Nike. Przetłumaczyła kilka książek: „Utraconą” Marcela Prousta (2001), „Gniew niebios” Fleur Jaeggy (za przekład z języka włoskiego tych opowiadań wydanych w 1999 roku otrzymała nagrodę „Literatury na Świecie”) i dwie inne pozycje jej autorstwa, „Długi dzień Ameriga” Itala Calvina.

Wikipedia

 

Poezja

Rezydencja surykatek Marta Podgórnik

Marta Podgórnik (ur. w 1979) – poetka, krytyk literacki, redaktorka, laureatka konkursu im. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina (1996), stypendystka Ministra Kultury, nominowana do „Paszportu Polityki” (2001), laureatka nagrody literackiej Gdynia[1]. Uczestniczka polsko-niemieckich warsztatów translatorskich w Krakowie. Jej wiersze tłumaczono i drukowano na Słowacji, w Czechach, Niemczech, Rosji, Szwecji, Wlk. Brytanii, USA, we Włoszech i na Ukrainie. Związana z Biurem Literackim, w internetowym serwisie Biura – „Przystani” zamieszcza felietony i odpowiada za dział poetyckich debiutów. Mieszka w Gliwicach.

Wikipedia

 

Eseistyka

Opis krainy Gog Marian Sworzeń

 

Nagroda osobna

Spotkanie z Ablem Mieczysław Porębski

Mieczysław Porębski (ur. 31 marca 1921 w Gnieźnie) – krytyk, teoretyk i historyk sztuki. W 1938 r. rozpoczął studia historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie okupacji uczęszczał do Szkoły Rzemiosł Artystycznych (Kunstgewerbeschule) w Krakowie. Współpracował z podziemnym teatrem Tadeusza Kantora. W 1944 został aresztowany za działalność konspiracyjną. Przetrzymywany był w obozach koncentracyjnych Gross-Rosen i Sachsenhausen. Po wojnie ukończył studia historii sztuki. W latach 1950-69 był wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1970 profesor na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1990 członek Polskiej Akademii Umiejętności, od 1974 kurator w Muzeum Narodowym w Krakowie. W latach 1952-1957 był redaktorem „Przeglądu Artystycznego”. Zajmuje się głównie sztuką XIX i XX wieku oraz teorią sztuki.

Wikipedia

 

Nagroda Literacka Gdynia – ustanowiona przez Prezydenta Miasta Gdyni, Wojciecha Szczurka z inicjatywy Elżbiety Gwiazdowskiej, byłej dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w kwietniu 2006 roku nagroda dla najlepszych książek w minionym roku.

Ideą Nagrody Literackiej Gdynia jest uhonorowanie wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców, co stanowić ma silny i jednocześnie trwały bodziec do jeszcze bardziej wzmożonej aktywności w obrębie szeroko pojętej literatury oraz sztuki.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach:

– proza,

– poezja,

– eseistyka.

Nagroda ma charakter ogólnopolski i jest przyznawana co roku. Jest to jedna z bardziej znaczących i prestiżowych polskich nagród literackich.

Wikipedia


NAGRODA LITERACKA GDYNIA KONTAKT

KAPITUŁA NAGRODY

dr Violetta Trella – sekretarz Kapituły

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni,

ul. Świętojańska 141 – 143, 81-401 Gdynia,

tel.: 58 622 73 55, 58 622 44 31

faks: 58 622 64 17

e-mail: dyrektor@mbpgdynia.pl

www.nagrodaliterackagdynia.pl

 

BIURO PRASOWE Nagrody Literackiej Gdynia

ul. Sienkiewicza 31, 81-374  Gdynia

Cyprian Maciejewski

tel.: 58 341 32 81

tel. kom.: 508 088 432 

e-mail: nlgdynia@ambermedia.com.pl

www.literaturomanie.pl

www.nagrodaliterackagdynia.pl

 
 

Katagoria: Nagrody literackie
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 6 lat temu.
Publikacja była czytana: 1283  razy.