Nagroda Wielkiego Kalibru

„Ziarno prawdy” to druga powieść kryminalna Zygmunta Miłoszewskiego. Za poprzednią – „Uwikłanie” (2007) – również otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru. Wyniki zostały ogłoszone podczas sobotniej Gali wręczenia Nagrody, stanowiącej główny punkt Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

 

Zwycięzca otrzymał z rąk Prezydenta Miasta Wrocławia Pana Rafała Dutkiewicza nagrodę w wysokości 25 000 złotych. Odbierając ją, powiedział, że od teraz będzie się starać jeszcze bardziej, aby zaliczyć hat-tricka.

Przewodnicząca Jury Janina Paradowska powiedziała w laudacji, że coraz trudniej jest podejmować decyzje, ponieważ z roku na rok kryminały są coraz lepsze. Wygrało „Ziarno prawdy”, bo ma dobrze zawiązaną i rozwiązaną intrygę osadzoną w ciekawych realiach.

W tym roku po raz pierwszy przyznano Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników, która powędrowała do Jakuba Szamałka za jego debiutancką powieść „Kiedy Atena odwraca wzrok”. Nagrodę wręczył dyrektor Instytut Książki Grzegorz Gauden.

Dodatkowo Janina Paradowska postanowiła ufundować własną nagrodę dla debiutanta, debiutantki właściwie. Otrzymała ją jedyna kobieta w gronie nominowanych – Katarzyna Kwiatkowska, autorka powieść „Zbrodnia w Błękicie”.

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku odebrały dwie pisarki: Anne Holt i Kathy Reichs. Holt najpierw pracowała jako dziennikarka w telewizji i młodszy prokurator policji w Oslo, a następnie prowadziła własną praktykę adwokacką. W latach 1996-1997 była ministrem sprawiedliwości w Norwegii. Jako pisarka debiutowała w 1993 roku. Ma w dorobku 15 książek, a jej powieści kryminalne cieszą się wielką popularnością, są filmowane i tłumaczone na ponad trzydzieści języków. Reichs jest przykładem autora, który łączy karierę naukową (antropologa sądowego) z literacką. Pracowała między innymi w Rwandzie po wyniszczającej wojnie domowej na zlecenie Międzynarodowego Trybunału Ds. Zbrodni w Rwandzie przy ONZ. Doglądała także prac w ramach Fundacji Antropologii w Gwatemali. Jest autorką bestsellerowej serii kryminałów z Temperance Brennan, na podstawie której powstał popularny serial „Kości”. Jej książki są tłumaczone na ponad trzydzieści języków.

 

Źródło
 
 

Katagoria: Nagrody literackie
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 6 lat temu.
Publikacja była czytana: 581  razy.