Małgorzata Szpakowska z nagrodą im Kazimierza Wyki

Prof. Małgorzata Szpakowska, kulturoznawca i historyk literatury, autorka książki „Wiadomości Literackie prawie dla wszystkich” otrzymała Nagrodę im. Kazimierza Wyki.

wiadomosci-literackie-prawie-dla-wszystkich-b

Według kapituły nagrody, książka jest intelektualną, literacką i obyczajową panoramą Polski XX-lecia międzywojennego.

Prof. Wyka mówiła, że pisanie monografii czasopisma wydaje się mało wdzięcznym zajęciem i jest kojarzone z prasoznawstwem, a tymczasem książka prof. Szpakowskiej niewiele ma wspólnego z tak rozumianą wiedzą o prasie. „Małgorzata Szpakowska czytała Wiadomości Literackie strona po stronie, szpalta po szpalcie, a z jej opisów gazetowych tekstów wyłania się nie tylko obraz środowiska, ale również obraz idei i emocji, które go ukształtowały. Pokazuje rozdział po rozdziale jak powstawał i trwał ironiczny dyskurs Wiadomości” – mówiła prof. Wyka.

Nagroda im. Kazimierza Wyki wynosi 20 tys. zł i została ufundowana z budżetu województwa małopolskiego i z budżetu miasta.

Prof. Małgorzata Szpakowska jest kulturoznawcą, krytykiem i historykiem literatury, autorką książek o historii kultury, obyczaju, antropologii ciała. W 1968 r. zbierała materiały o represjach wobec uczestników wydarzeń marcowych, została aresztowana i w tzw. sprawie taterników skazana na 1,5 roku więzienia.

Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, PEN Clubu, redakcji „Dialogu” oraz jury Nagrody im. Jana Józefa Lipskiego.

Zajmowała się m.in. twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza i Stanisława Lema. W 1977 r. za „Światopogląd Stanisława Ignacego Witkiewicza” otrzymała Nagrodę Kościelskich. Napisała także: „Dyskusje ze Stanisławem Lemem”, „Zakorzenieni, wykorzenieni. O carach, wodzach i człowieku osobnym”, „Chcieć i mieć. Samowiedza obyczajowa w Polsce czasu przemian”, „Teatr i bruk. Szkice o krytykach teatralnych”. Jest współautorką i redaktor zbioru „Obyczaje polskie. Wiek XX w krótkich hasłach” oraz antologii „Antropologia ciała”.

Autobiografia autorki wydana przez wydawnictwo Wydawnictwo Krytyka Polityczna

Autobiografia autorki wydana przez wydawnictwo Wydawnictwo Krytyka Polityczna

Źródło
 
 

Katagoria: Nagrody literackie
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 485  razy.