Bokmacherzy stawiają na Murakamiego

Brytyjska firma bukmacherska Ladbrokes tradycyjnie ogłosiła swoje prognozy dotyczące zwycięzców tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla. Na pierwszym miejscu znajduje się słynny japoński pisarz Haruki Murakami. Dwa razy mniejsze szanse mają Amerykanka Joyce Carol Oates i węgierski autor Peter Nádas.

Typy brytyjskich bukmacherów często się sprawdzają. Zeszłoroczny laureat, chiński prozaik Mo Yan znajdował się w czołówce typowanych przez Ladbrokes. Noblista z roku 2011 Tomas Transtroemer znalazł się na drugiej pozycji u bukmacherów. Orhan Pamuk, który zdobył nagrodę kilka lat temu został zaś przez nich wytypowany bezbłędnie.

Murakami_HarukiPrzewidywania dotyczące Nagrody Nobla zbiegają się z międzynarodową premierą najnowszej powieści Harukiego Murakamiego „Bezbarwny Tzukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”. Powieść zadebiutowała w Japonii w kwietniu tego roku, osiągając niebotyczną sprzedaż 600 tysięcy egzemplarzy w ciągu doby i 1,5 miliona w ciągu pierwszego tygodnia. Książka nawiązuje stylistycznie do realistycznych utworów pisarza takich jak „Norwegian Wood”. Koreańskie wydawnictwo Minumsa za prawa do publikacji tytułu zapłaciło 1,5 miliona dolarów.

Źródło

Książki faworyta bokmacherów w Polsce:

 

okładka autor/tytuł

norwegian-wood-b

Wydawnictwo:
MUZA S.A.

Powieść „Norwegian Wood”, opublikowana w 1987 przyniosła Harukiemu Murakamiemu ogromny rozgłos. Napisana w Grecji i we Włoszech jest książką, którą przeczytał „każdy” w Japonii. Akcję umieścił autor w późnych latach 60-tych, symbolem etosu tych lat jest tytułowa piosenka Beatlesów „Norwegian Wood”. Bohaterem jest młody człowiek Toru, zafascynowany piękną Naoko. Ich uczucie jest obciążone samobójczą śmiercią wspólnego przyjaciela i słabą konstrukcją psychiczną Naoko. Dramatyczne przeżycia bohaterów robią na czytelniku duże wrażenie.

//

 
okładka autor/tytuł

znikniecie-slonia-b

Wydawnictwo:
MUZA S.A.

W tym zbiorze opowiadań, podobnie jak w Przygodzie z owcą i w Końcu Świata, Haruki Murakami powodowany geniuszem i odrobiną szaleństwa przypuszcza frontalny atak na normalność, zmieniając i całkowicie dowolnie kształtując rzeczywistość. Śmieszne, niezwykłe, wyjątkowe – wszystkie opowiadania zebrane w antologii Zniknięcie słonia są dowodem, że Haruki Murakami, mistrz formy, umie z całkowitą swobodą przekroczyć wszelkie granice między światem powieściowym i realnym.
Ptak nakręcacz każdego dnia nakręca sprężynę świata. Pracownik działu kontroli jakości doznaje olśnienia, patrząc na kangury, i dowiaduje się, czym jest wielka niekompletność. W ciało robotnika z fabryki słoni wnika od dawna poszukiwany przez policję tańczący karzeł. Atak irracjonalnego głodu powoduje, że młode małżeństwo dokonuje nocnego napadu na bar McDonalda. Dziewczyna odkrywa, że budzący grozę zielony zwierz, który rozkopuje ogródek, jest w niej zakochany, a ona nie potrafi mu się oprzeć.

//

 
okładka autor/tytuł

kafka-nad-morzem-b

Wydawnictwo:
MUZA S.A.

Piętnastoletni Kafka ucieka z domu przed klątwą ojca na daleką wyspę Shikoku. Niezależnie od niego podąża tam autostopem pan Nakata, staruszek analfabeta umiejący rozmawiać z kotami oraz młody kierowca z końskim ogonem lubiący hawajskie koszule. Ojciec Kafki zostaje zamordowany i wszystkich trzech poszukuje policja. Po spotkaniach z zakochaną w operach Pucciniego kotką Mimi, Johnniem Walkerem i innymi fantastycznymi postaciami bohaterowie trafiają w końcu do tajemniczej prywatnej biblioteki, w której czas się zatrzymał. Nocami odwiedza ją duch młodziutkiej dziewczyny w niebieskiej sukience…

//

 
 
 

Katagoria: Nagrody literackie
Słowa kluczowe: , , , , , , ,
Opublikowano 5 lat temu.
Publikacja była czytana: 798  razy.