zaczyn-o-zofii-oskarze-hansenach-b
Gatunek:
Wydawca:
Premiera: 13 Maj 2013


Książka elektroniczna
Formaty e-pub: E-PUB, MOBI

 

 

„Zaczyn o Zofii i Oskarze Hansenach” to błyskotliwy reportaż biograficzny autorstwa Filipa Springera, poświęcony parze polskich architektów-wizjonerów, którym przyszło tworzyć w epoce PRL-u.

Syn Norwega i Rosjanki wojnę spędza w Wilnie, gdzie w poczuciu powinności wobec innych i ojczyzny przyłącza się do polskiej partyzantki. Po wojnie zaczyna studiować architekturę i wyjeżdża na stypendium do Paryża. Trafia tam do pracowni Jeannereta i poznaje dzieła wielkich malarzy, m.in. Picassa. Pomimo propozycji pozostania w Paryżu postanawia wrócić do kraju, gdzie wraz z żoną Zofią pracuje jako architekt i tworzy koncepcję Formy Otwartej.

Projekty Hansenów wyprzedzają swoją epokę. Są śmiałe, niestandardowe i dostosowane do potrzeb zwykłych ludzi. Niestety, rzeczywistość PRL-u nie uznaje takiej swobody i pomysły te ulegają pewnym modyfikacjom, na co architekci nie mają już wpływu. Rezultatem tego to chociażby owiane złą sławą warszawskie osiedle Przyczółek Grochowski. Tam właśnie decyduje się zamieszkać autor książki, Filip Springer, by na własnej skórze poczuć klimat tamtych lat.

 
 
 
 

Katagoria: ebooki, książki drukowane
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 343  razy.