Łukowska Alicja, Łukowski Jędrzej

 
bajkal-i-gory-przybajkala-b
Gatunek:
Wydawca:
Premiera: 09 Styczeń 2014


 

 

Pisano o Bajkale wiersze i rozprawy naukowe. Powstały o nim legendy, nazywano go świętym Morzem. Zachwycano się jego majestatem, tajemniczością i lękano się ich równocześnie. Bajkał przyciąga, zachwyca, porusza i nakazuje wracać. Błękitne oko Syberii…

Nad Bajkał można pojechać, żeby ruszyć z plecakiem w dzikie góry, powłóczyć się po urokliwych zakątkach wybrzeży, napić się czystej wody wprost z jeziora bądź spróbować prawdziwego samogonu. Warto poznać kulturę Buriatów siedzących nad Bajkałem od wieków, rosyjskich Sybiraków, dotknąć historii polskich zesłańców, którzy odcisnęli na tej ziemi trwały ślad swojej pracy, wiedzy i umiejętności. Nad Bajkał można się wybrać nawet po to by leżeć plackiem na plaży i opalać się, bo słońca jest tam więcej niż nad Morzem Czarnym. Natomiast nad Bajkałem z całą pewnością nie spodoba się tym, dla których najważniejsza jest wygoda i dopięcie wszystkiego na ostatni guzik.

W rozdziałach opisano: Irkuck oraz okolice Irkucka (Angarsk, Usole Syberyjskie, Wierszyna); Wyspę Olchon, Góry Nadmorskie (Listwianka, Bolszyje Koty, Bolszoje Gołoustnoje, Zatoka Piaszczysta); Krugobajkałkę – czyli Kolej Bajkalską (Port Bajkał, Kułtuk); Chamar-Daban (Sludianka, Pik Czerskiego, Bajkalsk, Wydrino, Śnieżna, Tanchoj, Babuszkin/Mysowaja); Dolinę Tunkińską i Tunkińskie Golce (Tunka, Arszan, Dolina Kyngargi, Dolina Zun-Chandagaj, Kyren, Turan, Niłowaja Pustyn’, Chojto-Goł, Uzdrowisko Szumak, Szumackie Źródła, Mondy, Munku-Sardyk), Ułan-Ude i okolice (Iwołgińsk, wsie starowierów, Selenga), Półwysep Święty Nos (Ust’-Barguzin, Przesmyk Cziwyrkujski, Kułtuk, Zatoka Zmiejnaja, wyspy Uszkanii, Dolina Barguzińska); Północne Przybajkale (Siewierobajkalsk, Niżnieangarsk).

 
 
 
 

Katagoria: książki drukowane
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 624  razy.